کد مطلب: ۱۱۶۴۳
تاریخ انتشار: شنبه ۲ دی ۱۳۹۶

داستانی درباره سرگذشت یک شهر

مهر:  رمان «باب العبد» نوشته نویسنده معاصر مصری «ادهم العبودی» با ترجمه  «غسان حمدان» به فارسی ترجمه و به همت نشر «ایجاز» منتشر شد.

رمان باب العبد درباره بافت اجتماعی و سرگذشت مردم در شهر الاقصر در جنوب مصر است. با این که معمولاً در اغلب کشورهای جهان سوم، جنوبْ منطقه عقب مانده و فقیرنشینی است اما شهر الاقصر به خاطر داشتن اماکن باستانی به ویژه چند معبد فرعونی، محل تردد جهانگردان خارجی است. تماس جوانان بیکار با بیگانگان و تن دادن به هر کاری برای امرار معاش، تم اصلی این رمان است که برنده جایزه ادبی شارجه در سال ۲۰۱۲ شده است.

باب العبد یا دروازه عبد، از اماکن باستانی است که در زمان فراعنه به خنسو معروف بوده و همیشه افسانه‌هایی درباره آن بین مردم رایج بود. براساس باور مردم، نگهبان سیاه غول پیکری با نیزه دراز خود نصف شب مأمور حمایت این دروازه می‌شود.

این رمان شرح حال کودکی، نوجوانی و به ثروت رسیدن کاراکتر داستان و نافرجامی او در رسیدن به خوشبختی است. «ادهم العبودی» از نویسندگان زنده حال حاضر ادبیات عرب است که منتقدان او را جزو ده نویسنده مهم جهان عرب معرفی می‌کنند. آثار دیگری از این نویسنده در آینده به فارسی ترجمه خواهد شد. باب العبد اولین رمان از این نویسنده مصری است که به مخاطب فارسی زبان معرفی می‌شود.

«باب العبد» اولین رمان از سری کتاب‌های ادبیات جهان است که در تیراژ ۵۰۰ نسخه با قیمت ۱۸۰۰۰ تومان ازطرف نشر «ایجاز» منشر شده است. «یوسف انصاری» دبیری این مجموعه کتاب‌ها را به عهده دارد.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST