کد مطلب: ۱۴۷۰۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷

محمد دبیرسیاقی درگذشت

مهر:  سید محمد دبیر سیاقی آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا به علت کهولت سن و در ۹۹ سالگی امروز جان به جان آفرین تسلیم کرد و ادب دوستان داغدار شدند.

مرحوم دبیر سیاقی متولد ۱۲۹۸ محله گلبنه قزوین است که با بیش از ۸۰ کتاب و ۳۰۰ مقاله در نشریات ادبی از شخصیت های برجسته ادبی کشور محسوب می شد.

دبیر سیاقی استاد ادبیات و از دستیاران علامه دهخدا در تالیف لغت نامه و شاهنامه شناس بود که تاکنون بیش از ۸۰ متن ادبی و تاریخی را به تصحیح و نگارش در آورده است که در میان آن ها می توان از دیوان منوچهری، نزهت القلوب، فرهنگ سروری و سلطان جلاالدین خوارزمشاه و شاهنامه فردوسی نام برد.

دبیر سیاقی متولد چهارم اسفند ماه ۱۲۹۸ هجری شمسی است و تصحیح ده ها دیوان شعر از جمله تصحیح شاهنامه فردوسی در ۵ جلد وی را به بزرگترین شاهنامه شناس دنیا تبدیل کرده بود.

سید محمد دبیر سیاقی  مدت ۹ سال با علامه علی‌اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» و ۱۱ سال با دکتر محمد معین در لغت‌نامه دهخدا و در انجمن ایران‌شناسی همکاری کرد.

سمینار رشد و توسعه قزوین در سال ۷۱ با اندیشه های دبیر سیاقی شکل گرفت و آن مرحوم نقش چشمگیری در مقدمات استان شدن قزوین داشت.

استاد دبیر سیاقی قرار است در قزوین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST