کد مطلب: ۱۴۹۹۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

سنایِ سنایی در مدایح مصطفوی (ص)

یکی از نکات ‌برجسته و ‌نقاط قوت‌ شعر قرن ششم توجه به ساحت ملکوتی پیامبر اسلام‌ (ص) و مدایح مصطفوی است‌که در شعر شاعران باورمند و معنی‌گرا مانند سنایی و خاقانی و نظامی خود را بیشتر نشان می‌دهد.

سنایی شاعر پیشرو و نوگرا و تاثیرگذار قرن ششم علاوه بر آنچه که در حدیقه‌الحقیقه از پیامبر گرامی اسلام و خاندان ایشان یاد کرده است، قصایدی را هم به‌مدح ایشان اختصاص داده‌است که گویای تیزبینی شاعر در تبدیل مدایح درباری به نعت و منقبت‌سرایی و اثبات‌کردن ناتوانی شاعران درباری در روی‌کردن به مفاهیم و‌ مضامین اعتقادی و ‌معنوی است.

تردیدی نیست که موضوعی مانند مدایح مصطفوی در بریدن سنایی از شعر درباری و رها شدن از قید و بندهای جا افتاده‌ی سبک خراسانی و نیز رهنمون شدن شاعر به وادی عرفان و روشن‌نگری عارفانه نقشی بی‌بدیل دارد به‌گونه‌ای که شاعران پس از سنایی هم این تجربه ماندگار او را به کار گرفته‌اند.

چهل‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره سنایی در روز چهارشنبه ۷ آذر ساعت ۱۶:۳۰ به «سنای سنایی در مدایح مصطفوی» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر عبدالرضا مدرس‌زاده در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST