کد مطلب: ۲۰۵۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۱

بهروز ثروتیان درگذشت

ایسنا: گلنار ثروتیان ـ دختر بهروز ثروتیان ـ با تأیید این خبر به خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت، این نویسنده و پژوهشگر ادبی ظهر امروز (شنبه، هفتم مردادماه) بر اثر سکته‌ی قلبی در حیاط منزلش در کرج از دنیا رفته است.
او همچنین در توضیحی درباره‌ی محل خاک‌سپاری این استاد ادبیات عنوان کرد: تصمیم داشتیم پیکر پدرم را در قطعه‌ی هنرمندان کرج به خاک بسپاریم؛ ولی طبق وصیت خودش، فعلا آخرین تصمیم این شد که او را در زادگاهش، میاندوآب، به خاک بسپاریم.
دختر ثروتیان با بیان این‌که بهروز ثروتیان در ماه مبارک رمضان، خواندن جزء سوم قرآن کریم را به پایان رسانده بود، گفت، او مشغول کار بر روی آخرین دست‌نوشته‌هایش در زمینه‌ی تصحیح «تفسیر عرفانی صفی‌علی‌ شاه از قرآن کریم» بوده است.
دکتر بهروز ثروتیان زاده‌ی سال ۱۳۱۶ در میاندوآب، نظامی‌شناس و پژوهشگر ادبی بود.
مخزن‌الاسرار: متن علمی - انتقادی از روی ۱۴ نسخه‌ی خطی، تصحیح و شرح آثار نظامی، تصحیح دیوان حافظ، شرح دیوان حافظ، فرهنگ اطلاعات نفایس الفنون، فر در شاهنامه، تصحیح جاودان خرد، پیر طریقت گفت، بیان در شعر فارسی، روایات گهربار، طنز و رمز در الهی‌نامه، بازنویسی آثار نظامی برای جوانان، رؤیای عشق در مثنوی گل و نوروز، گزیده‌ی مخزن‌الاسرار، آینه‌ی غیب، سلام بر حیدربابا، ترجمه‌ی حیدربابایه سلام، از ایران چه می‌دانیم، شعر و اندیشه‌ی نیما یوشیج، اندیشه‌های نظامی گنجه‌یی، نقش بیان در آفرینش خیال، نامه‌های حافظ و ترجمه‌ی حافظ به شعر ترکی آذری، از جمله آثار به‌جامانده از ثروتیان هستند.

0/700
send to friend
نظرات 2
 • 0
  0
  پاسخ به این نظر
  سلام جمعه 13 مرداد 1391
  خدایش رحمت کند و در نزد خود مسکن دهد. عالمان و اندیشمندان جامعه چراغ جامعه اند . امید که با خاموشی یک چراغ، چراغی دیگر روشن گردد
 • 0
  0
  پاسخ به این نظر
  بدون نام شنبه 14 مرداد 1391
  من یکی از دوستان نزدیک زنده یاد استاد دکتر بهروز ثروتیان هستم. انسانی بسیار فرهیخته، مردمدار و فروتن بود.وجودش سرشار از عشق به ادبیات فارسی بود. به نظرم استاد ثروتیان همیشه زنده است و کتابهایش راهنمای عاشقان ادبیات به ویژه در زمینه ی نظامی شناسی است.
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST