کد مطلب: ۲۰۶۷۸
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

سعدی در جهان مجازی

 منّت خدای را که ما را یاری فرمود تا امسال نیز چون بیست و دو سال گذشته، بر خوان سعدی بنشینیم؛ اگرچه به دلیل شرایط کنونی، به‌صورت مجازی و بی‌حضور فیزیکی سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در آرامگاه مبارکش...

سعدی، ستاره‌ای تابناک است که دیرگاهی بر این سرزمین و در ذهن و زبان مردمان خوش درخشیده است. به‌درستی که ما هفتصد و پنجاه سال بدو دل بسته‌ایم و کلامش را و اندیشه‌اش را پاس داشته‌ایم، سخنان نغزش را پند دارویی دانسته‌ایم که به شهد ظرافت برآمیخته، تا سعادت و رستگاری نوع بشر را رقم زند.

کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی، در گفتگو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب گفت: سعدی در آثارش، در اندیشه پی‌ریزی «نگرشی نو» در عصر خویش است؛ نگرشی که از خوش‌بینی نسبت به توانایی‌های بشر برای حل مشکلات جمعی و فردی، درمان رنج بشری و غنی ساختن زندگی اجتماعی برخوردار است.

حضور انسان در نگاشته‌های سعدی ابعاد گسترده و شکل و عمقی دارد که هم، نشان از گزینشی تجربی و آگاهانه است و هم، نموداری از رویکردی مسئولانه بدین امر. امروز از پس گذر قرن‌های بسیار، با هر سنجه عقلانی و علمی که به تحلیل و تبیین آثار او بنشینیم، درخواهیم یافت که دغدغه‌ها و آمال سعدی، تنها برای تعالی و کرامت انسانی بوده است. آنچه که مردمان عصر ما، در هر کجای جهان، بیش از هر زمان دیگری بدان نیازمندند و بی‌شک این همه در راستای همدلی، تفاهم، صداقت و نوع‌دوستی روی خواهد داد.

مدیر مرکز سعدی شناسی ضمن سپاسگزاری از پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، که در سخنرانی خود برای همدلی و همراهی جهانی در مهار ویروس ویرانگر کرونا به شعر درخشان « بنی آدم اعضای یکدیگرند» استناد کرده بود، گفت: این حسن انتخاب، نشاندهنده حضور جهانی اندیشه های انسان دوستانه سعدی در روزگار ماست.

وی ضمن تحلیل وضعیت کنونی ایران و جهان گفت: به دلیل شرایط ویژه کشور، کلیه برنامه‌های مرکز سعدی‌شناسی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در فضای مجازی، برگزار خواهد می‌شود . این برنامه‌ها از ۳۱ فروردین ماه با اجرای زنده گروه موسیقی همنوازان ایران، سخنرانی و شعرخوانی از ساعت ۳۰/۸ در آرامگاه سعدی آغاز خواهد شد و به مدت هفت روز، با سعدی خواهیم بود و هفت حکایت، هفت غزل، هفت کتاب، هفت سخنرانی ، هفت قطعه موسیقی و هفت اثر خوشنویسی از اینستاگرام مرکز سعدی‌شناسی(@sadishenasi) و دیگر نهادهای فرهنگی، پخش خواهد شد که اطلاعات دقیق آن پس از این، اعلام خواهد شد.

کتابخانه تخصصی سعدی بر روی سایت مرکز سعدی‌شناسی به رایگان در دسترس قرار خواهد گرفت. دفتر هشتم دوسالانه سعدی‌شناسی نیز که در واقع بیست و ششمین دفتر سعدی‌شناسی است که از سال ۱۳۷۷ تاکنون منتشر شده، به زودی در روی سایت مرکز سعدی‌شناسی بارگذاری خواهد شد.

هم‌چنین، دومین جشنواره ملی گلستان‌خوانی با همکاری شهرداری شیراز و موسسه حدیث آرزومندی برگزار خواهد شد و گروه موسیقی تِم تِریو کلیپ ویژه روز سعدی را ارایه خواهند داد.  شاعران ، نویسندگان و هنرمندان، پژوهشگران و مدیران ملی و استان