کد مطلب: ۲۷۸۳۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰

«رابرت بلای» درگذشت

ایسنا: «رابرت بلای» شاعر آمریکایی برنده جایزه‌های متعدد ادبی درگذشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، «رابرت بلای» شاعر آمریکایی برنده جایزه‌های متعدد ادبی از جمله جایزه کتاب ملی و مدال فراست شعر آمریکا در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

«بلای»‌ پیش از این‌که به یک شاعر و مترجم برجسته تبدیل شود، دو سال در دهه ۴۰ میلادی در نیروی دریایی آمریکا مشغول فعالیت بود.

این شاعر گفته بود: «یک روز وقتی داشتم یکی از شعرهای ییتس را مطالعه می‌کردم به این نتیجه رسیدم باقی عمرم را شعر بنویسم. به این نتیجه رسیدم یک شعر می‌تواند فضای کافی برای دربرگرفتن تاریخ،‌ موسیقی، روانشناسی، عقاید مذهبی،‌ حس و حال، تفکرات پنهانی،‌ شخضیت‌ها و اتفاقات زندگی یک شخص را داشته باشد.»

«بلای» پس ازفارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۵۰، سال‌ها در نیویورک غرق فعالیت در حوزه شعر شد.

 آسوشیتدپرس نوشت، «بلای» در اواسط دهه ۶۰ میلادی به یکی از بنیانگذاران سازمان «نویسندگان آمریکایی مخالف جنگ ویتنام‌»‌ تبدیل شد و برخی معتقدند فعالیت‌های او سبب شد هیچ‌گاه به عنوان ملک‌الشعرای آمریکا انتخاب نشود.

این شاعر در دهه ۷۰ میلادی ۱۱ کتاب شعر، مقاله و کتاب ترجمه‌شده منتشر کرد. او همچنین در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی ۲۷ کتاب را به نگارش درآورد که از جمله آن‌ها به «دوست داشتن یک زن در دو کلمه»‌ و «شعرهای منتخب»‌ می‌توان اشاره کرد.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST