کد مطلب: ۲۸۰۳
تاریخ انتشار: شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱

درگذشت یک شاعر ایرانی در پاریس

خبرآنلاین: شبنم آذر، شاعر و یکی از بستگان پرویز اسلام‌پور اعلام کرد: «این شاعر که در سال‌های دهه چهل، چهار مجموعه شعر منتشر کرد، پنجشنبه شب گذشته در منزل خود در پاریس درگذشت.»
پرویز اسلام‌پور از امضاءکنندگان بیانیه شعر حجم بود. این بیانیه پس از ماه‌ها بحث و گفت‌گو سرانجام در خانه پرویز اسلام‌پور تأیید شد و به امضای او، محمود شجاعی، بهرام اردبیلی، هوشنگ آزادی‌ور و یدالله رؤیایی رسیده بود. امضای بیانیه این جریان شعری و چندوچون‌های آن مدت‌ها محل بحث و جدل محافل ادبی در ایران بوده است.

اسلام‌پور که علاوه بر «حجم» از شاعران «شعر دیگر» نیز محسوب می‌شود، درباره شعر حجم گفته است: «حجم‌ سکوی پرتاب است، و ظرفیت پرتاب‌های دور جان‌های ناپیدای شعر.»
از کتاب‌های شعر اسلام‌پور، می‌توان به «وصلت در منحنی سوم» (١٣۴۶)، «نمک و حرکت ورید» (١٣۴۶)، «سطح شبح در سفر پاک» (١٣۴٩) و «پس حس خداوند نجاتم می‌دهد» (١٣۴٩) اشاره کرد.
 پرویز اسلام‌پور سال‌ها پیش ایران را به مقصد پاریس ترک کرد. در این سال‌ها او کمتر شعر نوشت و منتشر کرد و تنها شعرهایی پراکنده از او در سایت‌ها و نیز ماهنامه «نوشتا» منتشر شد. به نظر می‌رسد آخرین باری که از او اثری در نشریات منتشر شده، مربوط به گفت‌وگویی است بین او و یدالله رویایی، شاعر و واضع شعر حجم، که سال ۱۳۸۸ در نوشتا منتشر شد و البته مربوط به تابستان ۱۹۹۳ میلادی بود. 
اسلام‌پور در سال‌های آغازین دهه ۵۰ و پس از انتشار چهار مجموعه شعر با گرایش‌های حجم و دیگر، به نوعی سخنگوی این جریان‌ها بود. در سال ۱۳۵۱ او در پاسخ به سوالی از منوچهر آتشی در ماهنامه «تماشا» مبنی بر اینکه قصدش از آن همه هیاهو و ابراز تفاوت چه بوده است؟ گفته بود: «در ارتباط من و جهان، اما همیشه وضوح مرا ترسانده است. پس طبیعی است اگر همواره نقاب‌هام را بسیار خوب نگهداری کرده‌ام. از آن هیاهو که می‌گویی، آن سوی رابطه روح با طبیعت و جسم با جمع است. مثل پرتاب سنگ روی مرده‌های باستان، مثل افتادن یک زیبایی در بیهودگی است که صداش درمی‌آید، و صدای آن طرف یک صدای حقیقی، همیشه هیاهوست.»
سرانجام، پرویز اسلام‌پور که مدت‌ها بود از هیاهو بریده بود در ۶۹سالگی تنها در منزلش از دنیا رفت.

کلید واژه ها: پرویز اسلام‌پور -
0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST