تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/شهر کتاب
تاریخ : شنبه 11 آبان 1398 کد مطلب:18997
گروه: اخبار حوزه فرهنگ

لوران بینه برنده‌ی جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه ۲۰۱۹ شد

آکادمی فرانسه از لوران بینه به عنوان برنده این جایزه در سال ۲۰۱۹ یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از لوموند، جایزه بزرگ آکادمی فرانسه به رمان «تمدن‌ها» نوشته لوران بینه اهدا شد.

انتشارات گراسه که منتشر کننده این رمان بود بدون این که منتظر بماند تا آکادمی فرانسه این خبر را منتشر کند، از طریق توییتر این خبر را به گوش همه رساند.

لوران بینه، نویسنده فرانسوی نیز در پاسخ گفت برای کتابش خیلی خوشحال است.

این رمان‌نویس در دور چهارم رای گیری با کسب ۱۰ رای در برابر ۸ رای دیگر، موفق شد تا این جایزه را از آن خود کند. «جزیره آخرین انسان» نوشته برونو دو کسول ۸ امتیاز دیگر را کسب کرده بود.

دیگر رقیب بینه ۴۷ ساله شامل «روز تهور» نوشته بریژیت ژیرو از انتشارات فلاماریون بود که هنوز در فهرست جایزه مدیسی حضور دارد.

 بینه گفت: با کسب هر جایزه‌ای شانس و فرصتی به وجود می‌آید که امکان دیدن کتاب را افزایش می‌دهد.

«تمدن‌ها» ماه آگوست منتشر شد و بینه تاکنون ۲۰ هزار نسخه از این کتاب را که سومین کتابش است، به فروش رسانده است.

بینه سال ۲۰۱۰ با اولین رمانش «  HHhH » به عنوان برنده جایزه گنکور انتخاب شد و رمان بعدی‌اش «هفتمین کارگرد زبان» موفق به کسب جایزه فناک و اینترایه در سال ۲۰۱۵ شده بود. او در کتاب جدیدش تصویری از اینکاها و اروپای قرن شانزدهم را ارایه کرده است.

این نویسنده از آکادمی فرانسه به عنوان معبد گفتگو یاد کرد که جایگاهی برای تجلیل از زبان فرانسه است و بدون توجه به مرزها، این وظیفه را پیش می برد. وی از امین مالوف، دنی لافایه و آندری مکین در این جایگاه تجلیل کرد.

ارزش مادی جایزه بزرگ آکادمی رمان فرانسه ۱۰ هزار یورو است.

سال پیش جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه به کامیل پاسکال برای «تابستان چهار پادشاه» اهدا شده بود.

بینه که متولد پاریس است در دانشگاه پاریس در رشته ادبیات تحصیل کرده و اکنون به آموزش زبان فرانسوی در پاریس و نیز دانشگاه سن دنیس اشتغال دارد. جایزه گنکور رمان اولی‌های ۲۰۱۰ برای رمان اول او که درباره ترور راینهارد هایدریش رهبر نازی‌ها در سال ۱۹۴۲ نوشته شده بود، به وی تعلق گرفت.

وی یک کتاب غیرداستانی نیز در سال ۲۰۱۲ نوشته است که با عنوان «هیچ چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود» درباره پشت صحنه‌های موفقیت کمپین فرانسواز هالند بود.

 

http://www.bookcity.org/detail/18997