دریغا زنی از نسلی بی‌بازگشت در روسیه

درباره‌ی «آنا آخماتووا » شاعر روس

اعتماد به کتابخانه‌های عمومی را برگردانید

امرایی: دولت و شهرداری از کتاب‌فروشی‌ها حمایت کنند

خواجوی کرمانی و تلفیق موتیف‌های داستانی منظومه‌ها

چهاردهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به نقد و بررسی «شیوه‌ی مثنوی‌سرایی و داستان‌پردازی خواجوی کرمانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر علیرضا مظفری، در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار ‌شد.

خواجو حق بسیاری بر گردن حافظ دارد

دوازدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت به مقایسه‌ی «شگردهای هنری ایهام در شعر خواجو و خواجه» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر بهادر باقری، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی، در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار ‌شد.

دلبستگی ایتالیایی‌ها به آثار کلاسیک ایران

سیزدهمین درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به بحث و گفت‌وگو درباره‌ی ویژگی‌های این اثر و رونمایی از ترجمه‌ی ایتالیایی آن اختصاص داشت.

خواجو غزل عاشقانه و عارفانه را درهم آمیخت

یازدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به بررسی «طرز غزل خواجو» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر عبدالرضا مدرس‌زاده چهارشنبه ۱۸ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

قرآن به سه شکل بر دیوان خواجو تابیده است

دهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به بررسی «تجلی قرآن در آثار خواجوی‌کرمانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر محمدرضا موحدی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی، چهارشنبه 11 اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

خمسه‌سرایی و عشق‌نامه‌سرایی خواجو در برابر نظامی

نهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به بررسی و مقایسه‌ی «منظومه‌های عاشقانه‌ی خواجوی‌کرمانی با نظامی گنجوی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر حسن ذوالفقاری چهارشنبه، چهارم اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

چرا سام‌نامه مانند شاهنامه ماندگار نشد؟

هشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی کرمانی به «مقایسه‌ی سام‌نامه‌ با شاهنامه‌« اختصاص داشت که چهارشنبه ۲۷ بهمن با سخنرانی علی‌اصغر ارجی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار ‌شد.

کاربرد مفاهیم ایران باستان در اشعار خواجوی کرمانی

هفتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به بررسی «نقش خواجو در تکوین غزل فارسی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر بهرام پروین‌گنابادی چهارشنبه ۲۰ بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

گفت‌وگوی خواجو در «کمال نامه» با عناصر اربعه

ششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی‌کرمانی به «کمال‌نامه، نامه‌ی کمال خواجو» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر فاطمه کهن، خواجوشناس و استاد ادبیات فارسی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، چهارشنبه ۱۳ بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

تعبیر نخلبند، ظلم به خواجوست

پنجمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی به «خواجو و سبک عراقی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر عبدالرضا مدرس‌زاده در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

خواجو مقلد سعدی و حافظ وامدار اوست

چهارمین نشست از مجموعه‌ی درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی کرمانی به «سیری در غزل‌شناختی سعدی و خواجوی کرمانی» اختصاص داشت که روز چهارشنبه ۲۹ دی با سخنرانی دکتر فرح نیازکار در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

اشعار خواجو از نظر زیبایی‌شناسی قابل نقد است

سومین نشست از مجموعه‌ی درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی کرمانی به «زیبایی‌شناسی شعر خواجوی کرمانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر احمد تمیم‌داری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

زیبایی‌شناسی دانشی که مهجور مانده است

دومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی کرمانی به «زیبایی‌شناسی شعر خواجوی کرمانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر احمد تمیم‌داری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، چهارشنبه پانزدهم دی‌ماه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

​​ خواجوی کرمانی نخلبند شعرا یا اعجوبه‌ای تباه شده؟!

برگزاری نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خواجوی کرمانی با عنوان «خواجوی کرمانی کیست؟»

درس‌هایی که می‌توان از خاقانی آموخت

آخرین نشست از مجموعه‌ی درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی با عنوان «از خاقانی چه آموخته‌ایم؟» با حضور دکتر محمدرضا ترکی و دکتر ایرج شهبازی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. در این نشست آموزه‌هایی که در یک سال گذشته از خاقانی طرح شده و چشم‌انداز خاقانی‌شناسی در آینده به‌شمار می‌آید تشریح شد و به پرسش‌های مخاطبان درباره‌ی زندگی و آثار خاقانی پاسخ داده شد.

از کاسه‌ی دریوزگی تا گور غریبان در دیوان خاقانی

چهل‌وسومین نشست از مجموعه‌ی درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به «‌خاقانی چه می‌گوید؟» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر معصومه معدن‌کن، استاد دانشگاه تبریز، چهارشنبه ۲۴ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

خاقانی و آرزوی او برای رسیدن به «خروسان خراسان»

چهل‌ودومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به «خراسانیه‌ها در قصاید ‌خاقانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر نجمه درّی، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس چهارشنبه ۱۷ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

هنرنمایی و چیرگی خاقانی شروانی در اِخوانیات

چهل‌ویکمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به تحلیل و بررسی «نامه‌های اِخوانی ‌خاقانی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر بهرام پروین‌گنابادی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشنامه‌ی جهان اسلام، چهارشنبه سوم آذرماه، در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. وی در این درس‌گفتار کوشید نسبت خاقانی با سنت‌ نامه‌نگاری را سنجیده و نقش او را در تحول این نوع نامه‌ها بررسی کند.

آخرین مطالب

مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST