کد مطلب: ۵۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۸۸

مسابقه حفظ دیباچه گلستان در شهر کتاب مرکزی

شهرکتاب مرکزی با همکاری مرکز سعدی‌شناسی و برای انس بیشتر مخاطبان با گلستان، «مسابقه حفظ دیباچه گلستان» را برگزار می‌کند و به برگزیدگان، جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
مدیر روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب گفت: تمامی آثار سعدی، مشحون از ظرایف، نکته‌ها، شگردهای زبانی و ادبی است و گلستان او در میان آثار منثور فارسی بی‌همتاست.
شیما زارعی افزود: قرن‌هاست که مردم سخنان سحر‌انگیز سعدی را می‌خوانند، زمزمه می‌کنند و از آن لذت می‌برند و گلستان، کتاب بالینی اکثر بزرگان ادب و فرهنگ و مردم بوده است.
زارعی خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند دیباچه گلستان را (منت خدای، را عز و جل، که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزید نعمت...) به خاطر بسپارند. زمان برگزاری این مسابقه هشتم و نهم مهر است و به برگزیدگان، جوایزی نفیس نظیر تور فرهنگی شیراز، سکه بهار آزادی، نسخه‌های نفیس گلستان اهدا می‌شود.
سعدی شیرازی شاعر و نویسنده پارسی‌گوی ایرانی است که مقام والایی نزد اهل ادب دارد تا آنجا که به وی لقب استاد سخن داده‌اند. آثار معروف این شاعر فرزانه کتاب «گلستان» در نثر و «بوستان» در بحر متقارب و نیز «غزلیات» وی است.
بوستان کتابی منظوم در اخلاق و در بحر متقارب ‌است که در ۱۰ باب «عقل، تدبیر و رای»، «احسان»، «عشق، مستی و شور»، «تواضع»، «رضا»، «قناعت»، «عالم تربیت»، «شکر بر عافیت» و «توبه و راه صواب» و «مناجات» گردآوری شده است.
گلستان دیگر اثری است که یک سال پس از اتمام بوستان، سعدی آن را به نثر آهنگین فارسی در هشت باب «سیرت پادشاهان»، «اخلاق درویشان»، «فضیلت قناعت»، «فوائد خاموشی»، «عشق و جوانی»، «ضعف و پیری»، «تاثیر تربیت»، و «آداب صحبت» نوشته است.
علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام در این مسابقه به روابط عمومی‌ شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان بخارست، نبش کوچه سوم، پلاک ۸ مراجعه کنند یا با شماره‌ ۸۸۷۲۳۳۱۶ تماس بگیرند.

کلید واژه ها: شعر - سعدی -
0/700
send to friend
نظرات 3
 • 0
  0
  پاسخ به این نظر
  بدون نام دوشنبه 14 دی 1388
  سلام من اولین بار به سایت شما اومدم و می‌خوام بدونم این خبر مال کیه ؟تاریخ این خبرو هم متوجه نشدم کجا اعلام شده ؟ *** پاسخ: اين مسابقه برگزار شده است. فرصت ثبت نام تا پایان شهریور بوده است. اين برنامه روز يك‌شنبه (24 آبان) ساعت ۱۵ در مرکز فرهنگي شهر کتاب برگزار شد.
 • 0
  0
  پاسخ به این نظر
  بدون نام دوشنبه 1 آذر 1389
  سلام لطفا يكي آدرس شهر كتاب مركزي رو به من بگه. پاسخ: اگر منظورتان جایی است که برنامه‌هایی از این دست برگزار می‌شود نشانی اش: خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم اما شهرکتاب مرکزی که فروشگاه کتاب است و هنوز هم افتتاح نشده در این مکان قرار دارد: خیابان شریعتی نرسیده به معلم، نبش کوچه کلاته
 • 0
  0
  پاسخ به این نظر
  سحر پنجشنبه 31 فروردین 1391
  سلام افراد عادی هم میتونن در نشست ها شرکت کنن؟ کجا باید بیان ؟ و چه مواقعی؟ پاسخ: همه می‌توانند شرکت کنند. شما در سمت چپ سایت بخشی را می‌بینید به نام برنامه‌های آینده روی آن کلیک کنید و برنامه‌ی هر هفته را ببینید.
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST