img
img
img
img
img

جایزه‌های فرهنگی شهرکتاب

جایزه لاک‌پشت پرنده

جایزه لاک پشت پرنده عنوان «لاک پشت پرنده» از حکایت کلیله و دمنه و توسط داوران کودک و نوجوان، متشکل از تعدادی نویسنده، منتقد و کارشناس کتابداری در سال ۱۳۹۱ انتخاب شده است. «لاک پشت پرنده» به بچه ها و خانواده ها کمک میکند تا بهترین انتخاب را در حوزه کتاب های کودک و نوجوان داشته باشند. این فهرست نتیجه کار گروهی عده ای از کارشناسان، منتقدان و نویسندگان کودک و نوجوان است که کتاب های منتشر شده در هر فصل را بررسی می کند و فهرستی را برای مطالعه کودکان و نوجوانان پیشنهاد می دهند. یکی از اهداف فروشگاه مرکزی شهرکتاب و پژوهشنامه از برگزاری جشن های «لاک پشت پرنده در طول سال، تشویق کودکان و نوجوانان به کتابخوانی و آشنایی بیشتر آنان با نویسندگان این حوزه است.

جایزه دکتر رضا داوری اردکانی

جایزه دکتر رضا داوری اردکانی مرکز فرهنگی شهرکتاب از سال ۱۳۹۴ و به منظور تقدیر از دانشجویان برتر دکتری رشته فلسفه و با مشاوره و همفکری، اشراف و حمایت مادی و معنوی دکتر رضا داوری اردکانی، جایزه دکتر داوری را به بهترین رساله دکتری رشته فلسفه اهدا می کند. دانشجویان دوره دکتری در رشته فلسفه با گرایش های مختلف می توانند رساله های خود را در این داوری، مورد ارزیابی قرار دهند. برگزیدگان این جایزه علاوه بر دریافت جوایز مادی، امکان انتشار پایان نامه خود را در نشر هرمس خواهند داشت.

جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی

جایزه دکتر فتح الله مجتبایی جایزه دکتر فتح الله مجتبایی، جایزه ای است که به برترین پایان نامه دکتری در رشته های زبان و ادبیات فارسی، ادیان و عرفان اهدا می شود. این جایزه با هدف ارزیابی کیفی رساله های دانشجویان مقطع دکتری، شناسایی آسیب ها در این حوزه، کمک به رفع آنها و ایجاد بستری مناسب برای ارتقای سطح کیفی رساله ها تدارک دیده شده است. پایان نامه برگزیده پس از بررسی هیئت داوران، متشکل از برجسته ترین استادان رشته های ادیان و عرفان و زبان و ادبیات فارسی، برای دریافت جایزه معرفی و علاوه بر دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی، امکان نشر آن در انتشارات هرمس فراهم می شود. این جایزه از سال ۱۳۹۰ به برگزیدگان اهدا می شود. دبیرخانه این جایزه، در معاونت فرهنگی و بین المللی مستقر است.

جایزه استاد ابوالحسن نجفی

جایزه استاد ابوالحسن نجفی این جایزه که از سال ۱۳۹۵ توسط معاونت فرهنگی به برترین ترجمه منتشر شده در حوزه ادبیات داستانی اعم از رمان یا داستان کوتاه اهدا می شود، جایزهای است برای بزرگداشت نام ابوالحسن نجفی که همواره دقت و وسواسش در ترجمه و تحقیق، الگویی برای مترجمان و محققان بوده و ترجمه های او از ادبیات فرانسه از شاهکارهای ترجمه فارسی است.

جایزه خاتم

جایزه خاتم شهرکتاب همراه با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دفتر نشر فرهنگ اسلامی و مجمع ناشران انقلاب اسلامی جشنواره خاتم را برگزار می کنند. این جشنواره برای انتخاب بهترین داستان کوتاه درباره پیامبر خاتم (ص) است. مخاطبان آن ایرانی ها و شهروندان دیگر کشورها هستند. تاکنون استقبال خوبی از این جایزه شده و توجه حرفه ای ها را هم به خود جلب کرده است.