کد مطلب: ۲۴۲۰۳
تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

آلن دوباتن و رابطه‌های امروز انسان‌ها

گسترش فرهنگ و مطالعات: کتاب «جنبش رمانتیک» نوشته‌ی آلن دوباتن، به همت نشر فرمهر به چاپ رسیده است. «جنبش رمانتیک» قصه‌ی رابطه‌های امروز ماست در تمامیتش. از ابتدا تا انتها. روایت رنج‌ها، شعف‌ها، ناامنی‌ها، آسیب‌پذیری‌ها، شکستن و دوباره از خاکستر خود برخاستن.

دوباتن در این کتاب، مفهوم عشق را زیر ذره‌بین خود می‌برد. او عشق را نوعی قرارداد بین دو انسان می‌داند که ممکن است آن‌ها را به رستگاری برساند و ممکن هم هست که نه. از این لحاظ، عشق در نظر او گونه‌ای مهارت است که می‌توان درکش کرد و آموخت. او مسیر یک رابطه‌ی بلندمدت را برخلاف نگاه‌های رمانتیک، مسیری سخت و پر درد می‌داند، مسیری که البته انتهایش رستگاری است.

دوباتن نقش انسان‌ها در یک رابطه‌ی سعادتمند یا نافرجام را در کنار نقش طرف دیگرِ رابطه تعریف می‌کند و به این گونه نیست که باز هم به مانند نگاه رمانتیک غالب، همه‌ی دستاوردها یا نقصان‌ها را متوجه طرفی بداند که با او در رابطه قرار گرفته‌ایم.

از دید دوباتن، جوانه زدن و رشد هر رابطه‌ای اصولاً با خطراتی همراه است. خطراتی که می‌تواند بدل به نقطه‌ای بحران‌زا برای روابط عاشقانه‌ی انسان‌ها شوند، اما در مقابل سپری به نام شناخت وجود دارد، آدم‌ها شاید در موقعیت‌هایی با وسوسه‌ی تمنیات درونی روبه‌رو شوند اما بخش بزرگی از این اتفاقات به دلیل عدم شناخت درست و دقیق در آن لحظه است.

آثار دوباتن و از جمله همین کتاب، فرمی مقاله‌وار و ترکیبی دارند. او از فرم سنتی رمان گریزان است و نوشته‌هایش، استاندال و مونتنی را به ذهن می‌آورد.

جنبش رمانتیک در بر دارنده‌ی تمامی شاخصه‌های سبکی دوباتن است که به شکلی کاملاً خوشایند روایت شده است. کتاب پر از غافلگیری‌های دوستداشتنی و جملات و عبارات صمیمانه‌ای است که تا مدت‌ها ذهن ما را درگیر می‌کنند.

قسمتی از کتاب جنبش رمانتیک:

حواس آلیس به خاطر دیدن زوجی که آن سمت شیشه‌ی سوپر مارکت منتظر اتوبوس ایستاده بودند، پرت شده بود. پسری بلند قد بود و پالتوی پشمی ضخیمی به تن داشت و آن را طوری باز کرده بود که دور یارش بپیچد. نفس‌هایشان بخار می‌کرد. این دو در مقابل باد شدیدی که در های استریت می‌وزید به گلوله‌ی عشق می‌ماندند. پسر خم شد و دختر را نوازش کرد. دختر هم با محبت دستی به موهای پسر کشید. آلیس با دیدن این تصویر آهی کشید - چقدر دلش می‌خواست کسی را داشت که پالتویش را دورش می‌پیچید و او را در ایستگاه اتوبوسی یخ‌زده نوازش می‌کرد.

آن شب بعد از خوردن تاس کباب، پوره و مقادیر متنابهی نوشیدنی قرمز، بحث دوگانگی در باب واقعیت با جزییات بیشتری دنبال شد.

جین گفت: «من درکت نمی‌کنم، واقعاً درکت نمی‌کنم، کی می‌خواهی زندگی کنی؟ منتظر ظهور مسیحی؟ همیشه یک عیب و علتی وجود داره، غیر از اینه؟ طرف یا زیادی باهوشه یا زیادی خنگه، زیادی خوش‌تیپه یا اون‌قدری که باید خوش‌تیپ نیست یا خیلی کار بلده یا خیلی چلفتی. چرا یاد نمی‌گیری آدم‌ها رو همون‌طور که هستن، خوب و بد، بپذیری و برسی به چیزهای مهم زندگی؟»

جان همسر جین، سیگاری روشن کرد و لم داد روی کاناپه و پرسید: «عزیز دلم بگو چیزهای مهم زندگی چیان؟ »

ول کن بابا، جان تو می‌دونی چی میگم. منظورم اینه که ما همدیگه رو دوست داریم، عاشق همدیگه هم هستیم؛ اما این نوع عشقی نیست که آلیس رو درگیر خودش کرده، اون عشق بزرگ می‌خواد با ویولن و شکلات.

باز دو دقیقه حرف زدیم و برگشتیم به همون کاریکاتور سابق. نمی‌دونم چرا خودمو به زحمت می‌ندازم با کسی حرف بزنم که باید تو همه چی خنجر تیزشو فرو کنه.»

«بله دیگه، اتلوی خانواده که به فقرای معصوم خنجر می‌زند ...»

«حق به جانب بازی در نیار ...»

«سخت نگیر عزیزم.»

«سخت نمی‌گیرم، چشم. فقط اینکه حالم به هم می‌خوره که این‌قدر به هر کاری که می‌کنم منتقدانه نگاه می‌کنی.»

«معلومه که داری سخت می‌گیری.»

«خب شاید هم.»

جین گفت: «خب اصلاً نیازی نیست. من که حرف توهین آمیزی نزدم. من فقط به وضوح دارم می‌گم کار کردن رابطه لزوماً اون‌طوری که تو تصور می‌کنی نیست. کار سختیه، پوشک عوض کردن و سر برج رسوندن داره، تحمل کردن داره وقتی که هر دو طرف خسته و حساسند. هیچ شکوهی نداره. اصلاً فکر نکن اون چیزیه که تو صحنه‌های عاشقانه‌ی فیلم‌های هالیوودی می‌بینی.»

جنبش رمانتیک را شقایق نظرزاده ترجمه کرده و کتاب حاضر در ۳۴۴ صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت ۷۰ هزار تومان چاپ و روانه کتابفروشی‌ها شده است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST