کد مطلب: ۱۵۰۵۷
تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷

«دیوان غربی- شرقی» و تاثیرپذیری گوته از حافظ

مهر: بخش فرهنگی شبکه رادیویی شمال آلمان قصد دارد از دوم دسامبر سال جاری و در پنج برنامه نیم ساعته به بررسی دیوان غربی-شرقی گوته و تاثیرپذیری او از حافظ بپردازد.

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در خبری اعلام کرد که بخش فرهنگی شبکه رادیویی شمال آلمان قصد دارد از دوم دسامبر سال جاری و در پنج برنامه نیم ساعته به بررسی دیوان غربی-شرقی گوته و تاثیرپذیری او از حافظ بپردازد. 

«دیوان غربی-شرقی» از مهم‌ترین اشعار گوته، شاعر آلمانی است که باوجود ادبیات غنی، هنوز نتوانسته محبوبیت زیادی در بین عموم مردم کسب کند. این مجموعه که جزو آخرین آثار گوته به شمار می‌رود، بخشی از حافظه جهانی یونسکو است.

اندیشه‌ها، شخصیت و نام حافظ در سراسر این دیوان مشاهده می‌ شود؛ گویی، گوته برای سرودن بیشتر شعرهای دیوان غربی-شرقی از حافظ یاری جسته است. البته علاوه بر اندیشه حافظ و دیوان او که منبع الهام گوته برای خلق این شاهکار ادبیات بوده‌اند، آشنایی گوته با ماریانه فون ویلمر و بالطبع تاثیرپذیری او از این عشق نیز در آفرینش دیوان غربی- شرقی نقش داشته است.

در سال‌های اخیر ارکستر دیوان غربی-شرقی به رهبری دانیل بارنبویم نیز براساس این اثر خارق‌العاده گوته شکل گرفته است و در آن، جوانانی از شرق و غرب، در کنار یکدیگر کار می‌کنند.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST