کد مطلب: ۱۷۳۴۹
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷

چاپ تازه کتاب «خِردکُشی» منتشر شد

ایسنا: چاپ سوم کتاب «خِردکُشی؛ روشنفکران و انقلاب اکتبر» تألیف خسرو ناقد به تازگی روانه‌ی کتاب‌فروشی‌ها شده است. در این چاپ افزون بر اصلاح چند اشتباه تحریری، نمایه‌ای نیز به کتاب افزوده شده که دربرگیرنده‌ی فهرست نام‌ها و کتاب‌هاست.

به گزارش ایسنا، کتاب «خِردکُشی» که از سوی نشر نی منتشر شده در یک پیش‌گفتار و ۱۳ بخش تنظیم شده است: در کعبه‌ی آمال پرولتاریا؛ ژاک دریدا و بازگشت از مسکو؛ برتراند راسل و بلشویسم در عمل و نظر؛ آرتور کوستلر و حزب کمونیست؛ آنده ژید و بازگشت از روسیه‌ی شوروی و برتولت برشت و نظم بزرگ از جمله بخش‌های این کتاب هستند.

در این کتاب بر اساس گفته‌ها و نوشته‌های روشنفکران سرشناس غربی، کسانی مانند آندره ژید، جورج برنارد شا، برتراند راسل، والتر بنیامین، آرتور کوستلر، برتولت برشت و شماری دیگر از روشنفکران به بررسی نگاه و نگرش آنان به انقلاب اکتبر روسیه و واکاوی نقد و نظر و نظریه‌ها و همچنین پیامدهای کنش و واکنش آنان پرداخته شده است، به‌ویژه واکنش‌های کسانی که در دوران انقلاب اکتبر و سال‌های پس از آن به روسیه شوروی سفر کردند. آنان انتظار رهایی و رستگاری از ایدئولوژی کمونیستی را داشتند و در نهایت امیدوار بودند که آرمان‌های دیرین‌شان در نظام جدید سوسیالیستی متحقق شود.

در ابتدای کتاب درباره‌ی نقش و جایگاه روشنفکران روس در انقلاب اکتبر چنین آمده است: «انقلاب روسیه، مانند همه‌ی انقلاب‌ها، اقتدار نخبگان نظام پیشین و روشنفکران منتقد و معترض و نیز الگوی سلسله مراتب اجتماعی دیرین را به چالش طلبید و با طرد و ترک آن‌ها موفق شد تا مخالفان خود را از میدان به در کند. اما بلشویک‌ها با به‌دست گرفتن قدرت حکومتی دریافتند که برای تثبیت قدرتِ خود و استحکام نظام جدید، به نخبگان تازه‌ای نیاز دارند تا جایگزین نخبگان قدیم کنند. آنان برای یافتن ذخیره‌ی انسانی مورد نیاز به سراغ طبقاتی پایین جامعه رفتند که برای حزب بیش‌تر و بهتر قابل دسترسی بودند؛ راهکاری که به‌خوبی با روح انقلاب هم همخوانی داشت. ولی این راهکار برای حفظ و استمرار حکومت کافی نبود. رهبران جدید که از ارتقاء جایگاه اجتماعی و نقش‌آفرینی پرولتاریا و دهقانان پشتیبانی می‌کردند، اغلب فاقد تمرین و تجربه‌ی کافی برای تشویق و ترغیب آنان بودند. رهبران جدید برای ادامه‌ی حیات نظام، هم به نیروی کارشناسان آموزش‌دیده‌ی دوران تزار و هم به قدرت اقناع روشنفکران نیاز داشتند که آماده‌ی خدمت به حکومت تازه‌پا باشند».

نویسنده‌ی کتاب خاطرنشان می‌کند که: «سرزمین روسیه بسیار پیش‌تر از رخداد انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ سرچشمه‌ی الهام روشنفکران و به‌ویژه نویسندگان و شاعران اروپایی و عرصه‌ی فراافکنی امیدها، آرزوها و آرمان‌های آنان به شمار می‌رفت. گرچه در آن دوران پیش و بیش از همه ادبیات روسی و آثار نویسندگانی مانند فئودور داستایفسکی و لیف تولستوی بود که شور و شوق آنان را برمی‌انگیخت، پس از انقلاب اکتبر و بازتاب گسترده این رخداد در مطبوعات جهان و افکار عمومی، این گفتمانِ کمونیسم بود که در کانون بحث و تجزیه و تحلیل محافل روشنفکری قرار گرفت و نقد و نظرهای موافق و مخالف بسیاری درپی داشت».

چاپ اول و دوم کتاب «خِردکُشی؛ روشنفکران و انقلاب اکتبر» در اواخر سال ۹۶ منتشر شد و اکنون چاپ سوم این کتاب در ۲۷۰ صفحه با قیمت ۳۴ هزار تومان منتشر شده است.

 

 

0/700
send to friend
نظرات 1
  • 0
    0
    پاسخ به این نظر
    احمد کمالی یکشنبه 23 دی 1397
    کتابی به غایت جالب و جذاب با نثری روان و گویا. به همه کسانی که به کمونیسم دلبستگی و گرایش دارند خواندن این را پیشنهاد می کنم. نمی دانم چرا دوستان شهر کتاب تصویر جذاب این کتاب را در کنار معرفی آن منتشر نکرده اند؟🤔
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST