کد مطلب: ۱۸۵۹۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

چامسکی: نامه‌تان عالی است

ایلنا: چندی پیش حبیب احمدزاده پس از اعمال تحریم ظریف و همچنین سخنان ترامپ مبنی بر شکست ایرانیان در تمامی جنگهای پیشین، مقاله‌ای نوشت که ترجمه آن به زبان انگلیسی در سایت‌های آمریکایی بازتاب داشته است.

متن مقاله احمدزاده به شرح زیر است: 

ترامپ، ظریف و ما ایرانیان

آقای ترامپ و دوستانش همچون پمپئو و بولتن جگر سوخته‌ای از ایران و ایرانی دارند وگرنه در این دوسه روز و با این همه مشکلات داخلی، امور کشور گرفتار آمریکا درجنگ تجاری با چین، ژاپن و اروپا و دیوار مرزی مهاجرین را رها نمی‌کردند تا صرفا به ما بپردازند. اولین مورد آن است که رییس جمهور ترامپ از باب محبت همیشگی‌شان فرمودند که ایرانیان در هیچ جنگی در طول تاریخ نبرده و در هیچ مذاکره‌ای نباخته‌اند.

اگر حتی کاری به کارنامه سراسر صفر شخص ترامپ در درس تاریخ مدرسه و نیز کارنامه سراسر شکست دولت‌های آمریکا از فضاحت‌های تحقیرآمیز در ویتنام، عراق، افغانستان و سوریه و یمن هم نداشته باشیم باید به نکته ظریفی  در تاریخ ایران و ایرانی حداقل در دویست و پنجاه سال اخیر اشاره کنیم که هرگز ما ایرانیان جنگی را شروع نکرده‌ایم تا به مانند شما بدنبال پیروزی در آن باشیم. ولی نکته مهم و ظریفتر از ظریف وزیر محترم خارجه‌مان، تفاوت ماهوی نگاه ما ایرانیان به جنگ با شما دولتمردان آمریکاست.

در سریال دلیران تنگستان، رییسعلی دلواری آن سردار مشهور جنوب در جواب فردی از نوجوانان رزمنده جنوب که از هیجان شروع نبرد با کشتی‌های نظامی انگلیسی وارد شده برای جنگ در مقابل روستایشان دلوار که می‌گوید درصورت حمله غارتشان می‌کنیم، با هیجان جمله‌ای تاریخی می‌گویند بدین مضمون:

نه پسر ما نمی‌جنگیم که چیزی بدست بیاوریم، مافقط  می‌جنگیم که چیزی از دست ندهیم.

جناب ترامپ، اگر بر قاعده و فلسفه ما ایرانیان و تعریف ما از جنگ باشد که ما در همین جنگ  ایران و عراق با تمام پشتیبانی شما و رفقایتان از صدام و ریختن صدها تن بمب شیمیایی بر سر زنان و کودکانمان، ذره‌ای از خاک کشورمان را از دست ندادیم و پیروز محسوب می‌شویم ولی شما بفرمایید با تعریف فلسفی شما از جنگ که با  تصاحب و کشتار مردمان نابود شده برای قبولی موفقیت همراه است در همین بیست سال اخیر، شما در کدامین جنگ پیروز بوده‌اید؟

و اما قسمت دوم و آنکه ما در مذاکره همیشه فاتح بوده‌ایم، اگر چنین است، پس چرا دوباره آزموده را می‌آزمایید و به دنبال مذاکره با این استاد بزرگ شطرنج مذاکره هستید، که همزمان و در آن واحد دست بازیگر بزرگش یعنی وزیر خارجه را عملا و با خباثت در این هماوردی از پشت می‌بندید تا نتواند حتی مهره‌ای سرباز را تکان دهد. جمله آخر را فاش با این شیاطین همراه با ناتانیاهو و بن سلمان‌ها باید گفت.

برخلاف نظرسطحی شما، سربازان ما مهره‌های فضای مجازی شطرنج نیستند، که با تحریم بازیگران پشت صفحه از حرکت بایستند.

آقایان ترامپ، بن سلمان و ناتانیاهو سربازان ما همان رییسعلی‌ها هستند و همان تعریف قدیمی از نبرد و جهاد، پس نصیحتی صادقانه برای شما دارم از ما ایرانیان بیشتر و بیشتر بترسید.

نوام چامسکی نیز در پاسخ به این یادداشت حبیب احمدزاده نوشت: نامه عالی است. اما یک مشکل وجود دارد و آن  اینکه، ترامپ و همراهانش برای این موضوعات اهمیتی قائل نیستد.

یادداشت حبیب احمدزاده در سایت‌های انگلیسی زیر منتشر شده است: Codepink,Commondream,Consortiumnews,Mintpressnews, globalreasearch, Opednews , Payvand , Snls,Positieunivers , Iranisnottheenemy, Imwithulsi.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST