img
img
img
img
img
رونمایی از کتاب «از گیلان تا خوزستان» در شهرکتاب اهواز

رونمایی از کتاب «از گیلان تا خوزستان» در شهرکتاب اهواز

آیین رونمایی از کتاب «از گیلان تا خوزستان»، به نویسندگی دکتر اردشیر صالح‌پور، شامگاه جمعه (۳ شهریورماه ۱۴۰۲)، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب، انجمن‌های فرهنگی، سازمان‌های مردم‌نهاد، اصحاب رسانه، فرهیختگان و علاقه‌مندان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در کتاب‌فروشی شهر کتاب اهواز برگزار شد.
در ابتدا وحید کیانی مدیر انتشارات الیما و ناشر کتاب «از گیلان تا خوزستان» ضمن خیرمقدم و خوش‌آمد گویی به مدعوین، گفت: از دکتر اردشیر صالح‌پور سپاسگزاری می‌کنیم بابت همه تلاش‌ها و زحمت‌هایی که برای توسعه و اعتلای فرهنگ جنوب و ایران، فرهنگ قوم بختیاری کشیدند.
وی تصریح کرد: ارج می‌نهیم حضور دوستان و همراهان را که به فرهنگ و هنر و ادبیات این سامان احترام می‌گذارید.
در ادامه دکتر عزیزالله خواجوی، از پزشکان نام‌آشنای خوزستان، ده‌دز و دزپارت، ضمن خیر مقدم و تبریک به مناسبت سالروز ابوعلی سینا و روز پزشک، خاطره‌ای بازگو کردن از دوران تحصیل ایشان که شاگرد دکتر بلغاری بودند.
در ادامه دکتر رضا کیانی، عضو کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، مطرح کرد: بازهم جمع شدیم تا در این فرازوفرود زندگی در معرض رایحه خوش دانستن قرار بگیریم.
وی ادامه داد: بهانه‌ای شد که این مراودات دلپذیر کمی ذهن ما را با جوهره اندیشه نزدیک کند.
وی تصریح کرد: وقتی ما در محفل کتاب قرار می‌گیریم، دانایی محوری و افزایش سرانه مطالعه را شاید به‌عنوان یک دغدغه و یک جرقه مهم فکری قلمداد کنیم، اما نکته مهم و قابل این‌که ما در زمانه‌ای هستیم که فراتر از بحث مطالعه، بحث ساختار آگاهی، چگونه فهمیدن و فهمانده شدن مهم‌تر است.
وی با اشاره با آیین رونمایی از ” کتاب تأکید کرد: امروز به بهانه رونمایی از کتاب دادوستد فکری ذهن معطوف به تاریخ می‌شود ‌.
کیانی ادامه داد: حرکت بسیار ارزشمند و ماندگار دکتر صالح‌پور نقطه عطفی در تاریخ استان خوزستان است.
رضا کیانی در ادامه یادآور شد: من خیلی خوشحالم و به فال نیک می‌گیرم این رونمایی را، این‌که بخشی از تاریخ را امروز ما متجلی خواهیم کرد ‌.
وی گفت: دکتر صالح‌پور تلاشی را آغاز کردن که به نظر بنده سلسله‌جنبان یک حرکت بسیار ارزشمند و ماندگار و نقطه عطفی در تاریخ استان خوزستان است.
رضا کیانی، در پایان گفت: تشکر می‌کنم و امیدوارم، روزی هم جلسه نقد و بررسی کتاب برگزار شود و بتوانیم دایره فرزانگی و فرهیختگی و دانشوری را در مسیر توسعه تقویت کنیم.
در ادامه، آیین رونمایی از کتاب «از گیلان تا خوزستان»، دکتر مجتبی اعتمادی، از چهره‌های شناخته‌شده خوزستان ضمن خیرمقدم و تبریک روز پزشک، گفت: پزشکانی که در طول سالیان دراز خدمت‌رسانی به مردم عزیزمان و در تمامی عرصه‌ها پیش‌قدم بودن بخصوص در دوران کرونا و پاندمی که وجود داشت.
وی افزود: شهیدان زیادی دادیم، پزشکان زیادی از بین رفتند که بتوانند سلامت مردم را حفظ کنند.
اعتمادی ادامه داد: جای تقدیر دارد این حرکت دکتر اردشیر صالح‌پور و بنده افتخار را دارم از گذشته ایام در خدمت ایشان در عرصه‌های فرهنگی هنری بودم.
وی تصریح کرد: پزشکان از دیرباز سختی‌های زیادی را متحمل می‌شدند چراکه از خانواده خود می‌شدند و در شهرها و روستای کوچک طبابت می‌کردند.
مجتبی اعتمادی در پایان گفت: آرزوی توفیق و سعادت دارم برای همه عزیزان و امیدوارم که روزهای خوبی را در پیش رو داشته باشیم برای ایذه و آرزو می‌کنم همه شما سلامت باشید.
در ادامه محمد موسوی از هنرمندان خوزستانی برای مدعوین و حضار به شاهنامه‌خوانی پرداختند.
در ادامه و در پایان آیین رونمایی از کتاب «از گیلان تا خوزستان»، دکتر اردشیر صالح‌پور گفت: این کتاب به شرح زندگی دکتر حسنعلی بلغاری پزشک اهل رشت که تحت فشارها و فضای سیاسی رژیم پهلوی در دهه ۴۰ به شهرستان ایذه هجرت کرد و به طبابت در این شهرستان و روستاهای اطراف می‌کرد، می‌پردازد.
وی ادامه داد: این کتاب در چهارده روایت نوشته شده است و هر قسمت از آن توسط یک شخص بازگو می‌شود ‌.
دکتر اردشیر صالح‌پور با اشاره به کتاب، گفت: به‌عنوان‌مثال: روایت درخت بلوط یا دانشگاه تهران از شرح‌حال و زندگی دکتر حسینعلی بُلغاری ‌.
دکتر اردشیر صالح‌پور، نویسنده کتاب «از گیلان تا خوزستان»، با اشاره به آیین رونمایی این کتاب یادآور شد: این کتاب در روز پنج‌شنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۲ در شهرستان ایذه و با حضور دختر مرحوم بر سر مزار ایشان رونمایی شده و امروز (جمعه ۳ شهریورماه ۱۴۰۲ در شهر کتاب اهواز) و به امید خدا روز یکشنبه (۵ شهریورماه ۱۴۰۲) در شهر دهدز همان شهر و همان‌جایی که دکتر سقوط کردن و فوت شدند بزرگداشت ایشان برگزار می‌شود.
شایان‌ذکر است دکتر حسینعلی بُلغاری در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۲ درحالی‌که برای طبابت و عیادت از مریضی رفته بودند و از طرف ژاندارمری وقت تحت تعقیب بودند، سوار بر اسب از کوه سقوط می‌کنند و پیکر بی‌جان ایشان را روستاییان در اطراف رودخانه کارون پیدا می‌کنند و درنهایت در گورستان ایذه، در خانه ابدی‌اش آرام می‌گیرد.

برچسب‌ها:,